DZIECI WRAZ Z RODZICAMI KREATYWNIE SPĘDZAJĄ CZAS WOLNY
Tu znajdziesz propozycje kreatywnego spędzania czasu ze swoimi bliskimi
1.Możecie wspólnie coś ugotować lub upiec. Mogą być to ciasteczka albo nasze jurajskie prażonki. Jeżeli dysponujecie ogródkiem czy też przydomowym placem, pieczenie prażonek nie będzie problemem.
Przy okazji wychodząc z domu korzystacie ze świeżego powietrza, słonecznych promieni i możecie także zainicjować ciekawe zabawy z dzieckiem, np. w chowanego, berka, pograć w piłkę lub poskakać na skakance. Korzystając z ogniska można upiec również kiełbaski lub wykorzystując garnek do prażonek ugotować po prostu piknikową zupę na ognisku.

2. W każdej kuchni znajdą się na pewno produkty spożywcze, które można będzie wykorzystać do zrobienia obrazu, pocztówki świątecznej czy biżuterii. W dobie pandemii, kiedy osobiście będzie trudno złożyć sobie życzenie z okazji Świąt Wielkanocnych, możemy wysyłać wykonane ręcznie pocztówki z życzeniami do bliskich i znajomych. Potrzebne nam będą: artykuły spożywcze, klej
/najlepiej magic/, farby i pędzel, sznurek i nożyczki.
Poniżej przedstawiamy zdjęcie takiego właśnie obrazu wykonanego z: nasion, przypraw i innych artykułów spożywczych. Wykorzystałyśmy do stworzenia tego dzieła 16 różnych produktów, odgadniecie i nazwiecie je ?

3. Dysponując ciemną kartką i mąką krupczatką, możemy doskonale bawić się rysując palcami. Rozsypujemy mąkę krupczatkę na ciemną kartkę, wygładzamy powierzchnię ręką i wykorzystując swoje palce, tworzymy obrazki. Można także wykorzystać tą metodę do zabawy w kalambury. Rodzic rysuje a dziecko stara się szybko odgadnąć co jest przez niego przedstawiane, następnie dziecko rysuje a rodzic odgaduje.

4. Zróbmy sobie mały ogródek wiosenny na parapecie. Do niepotrzebnych naczynek po różnych produktach spożywczych, wsypujemy ziemię ogrodową i sadzimy np. cebulę, korzeń pietruszki, nasiona fasoli, możemy zasiać różne rodzaje zbóż, jeżeli dysponujemy takimi produktami, kukurydzę lub popularną rzeżuchę. Następnie podlewamy nasze roślinki i wytrwale czekamy aż zaczną kiełkować. To będzie doskonała okazja do przyjrzenia się z bliska tajnikom przyrody i zmobilizowania dziecka do systematyczności w podlewaniu roślin i obserwowaniu zachodzących zmian. Porozmawiajmy z dzieckiem o tym co obserwuje.

5. Jan Brzechwa pisał doskonałe wiersze dla dzieci. Możemy wykorzystać je do stworzenia w domu teatrzyku. Czytamy wiersz, następnie uczymy się go na pamięć. Później wykonujemy do niego pacynki, kukiełki, obrazki postaci, które w nim występują. Możemy to robić różnymi technikami przy wykorzystaniu różnych materiałów. Tworzymy w domu scenę i wystawiamy teatrzyk kukiełkowy /https://www.youtube.com/watch?v=Z4KEDRXETrk/.
Skoro nie możemy uczestniczyć w spektaklach teatralnych, sami stańmy się aktorami i wystawiajmy sztuki teatralne, natomiast nasi rodzice będą doskonałą widownią. Pomogą nam też stworzyć scenę, pacynki, kukiełki lub obrazki do wystawianych wierszy.

6. Znamy dużo rozmaitych bajek, komiksów i opowiadań różnych autorów. Może uda nam się stworzyć swoje własne dzieła. Możemy odręcznie napisać swoją własną bajkę, opowiadanie lub komiks. Następnie je zilustrować, dodać stronę tytułową i złożyć w książeczkę. Ilustracjami mogą być również zdjęcia samodzielnie wykonane, wydrukowane a następnie przyklejone. Jeżeli dysponujemy odpowiednim oprogramowaniem graficznym, wówczas możemy tworzyć swe dzieła na komputerze. Możemy postarać się również zacząć pisać pamiętnik.
7. Wykorzystajcie sytuację, że jesteście blisko siebie i porozmawiajcie o swojej rodzinie. Możecie oglądać stare fotografie i opowiadać dzieciom o różnych rodzinnych historyjkach. Spróbujcie stworzyć Drzewo Genealogiczne swojej rodziny.
8. Masz swoją ulubioną piosenkę, to może stworzysz do niej swój teledysk. Oczywiście to Ty będziesz nim grał główną rolę. Nagraj na swoim telefonie lub kamerze ten teledysk i zaprezentuj go rodzicom.
9. Jeżeli kochasz oglądać filmy, a teraz nie możesz chodzić do kina, to postaraj się zabawić w reżysera i stwórz swój własny film. Sprawdzisz przy okazji, czy praca filmowca jest łatwa i przyjemna. Po nagraniu filmu na telefon komórkowy lub kamerę, koniecznie pokaż go rodzicom.
10. Twoim hobby jest fotografia, zrób sesję zdjęciową swojemu domowemu zwierzakowi i stwórz album fotograficzny. Możesz także robić sobie selfie w różnych okolicznościach lub w różnych śmiesznych przebraniach i także stworzyć z tych materiałów fajny album. Zaprezentuj i pochwal się nim swoim rodzicom.
11. Wszystkich majsterkowiczów i innych artystów zapraszamy do tworzenia Origami
/https://www.youtube.com/watch?v=6QqBvy_yO_M/.
12.Możemy wykorzystać przymusowy pobyt w domu ucząc się nowego tańca przez internet. A następnie zaprośmy do wspólnej zabawy domowników i nauczmy ich nowych kroków tanecznych. Może zorganizujemy domową potańcówkę?
A dla wzmocnienia organizmów proponujemy wcześniej wspólnie przygotować pyszne koktajle owocowe i małe przekąski.
13. Czas izolacji od rówieśników i przyjaciół można wykorzystać na wspólne gry planszowe z rodzicami lub rodzeństwem, możemy również grać w szachy, warcaby, bierki, w kółko i krzyżyk czy w państwa-miasta. Bawić się w piratów, poszukiwanie skarbów, odgrywać inscenizacje w przebraniach popularnych bajek. Można zorganizować w domu pokaz mody, koncert na kuchennych naczyniach lub konkurs na najpiękniej zaśpiewaną piosenkę.
WSZYSTKIM ŻYCZYMY KREATYWNEJ ZABAWY