SŁÓW KILKA NA TEMAT IZOLACJI, RESOCJALIZACJI I HEJTU
Społeczeństwo często wyraża jakieś sądy, stygmatyzuje innych, nie dysponując żadną naukową i rzetelną wiedzą w dziedzinie, o której się wypowiada. Powinniśmy nauczyć się wpierw badać jakieś zjawisko, poszerzać swoją wiedzę o nim, uczestniczyć w rzetelnych i rzeczowych dyskusjach i polemikach, by dopiero dysponując taką wiedzą, wypowiadać swoje zdanie czy też opinię o jakimś zjawisku.
Stosując ten przykład możemy zaobserwować, jak część społeczeństwa, traktuje i w jaki sposób się wypowiada, np. na temat ludzi opuszczających zakłady karne, w jaki sposób traktuje resocjalizacje, czy problem hejtu w internecie.
Obecnie jesteśmy od około tygodnia w przymusowej izolacji „#zostanwdomu”, niektórzy z nas są objęci kwarantanną, nie wychodzimy bez potrzeby z domów, w sumie to taki „areszt”. A tu słyszymy doniesienia w mediach, że ludzie i tak wychodzą z domów, uciekają z kwarantanny, nie potrafią radzić sobie z przymusową izolacją i ze stresem, choć przecież przebywają często wraz ze swoimi bliskimi. Nie są sami, tak jak skazani w pełnej izolacji od społeczeństwa.
Tych zjawisk nie można porównywać, mają całkiem inną wagę, ale powinnyśmy zwrócić uwagę na fakt, jak negatywnym zjawiskiem jest izolacja człowieka, pozbawienie go możliwości spotykania się z innymi ludźmi, jesteśmy przecież gatunkiem stadnym.
Izolacja długotrwała, np. pobyt człowieka w zakładzie karnym, w zakładzie poprawczym za popełnione przestępstwa, nie dawałaby żadnych skutków, bez podejmowania wobec skazanych kroków resocjalizacyjnych. Czyli resocjalizacja istnieje i jest bardzo istotna w powracaniu skazanych do środowiska.
Ich terapia jest połączona z wyrównywaniem deficytów społecznych i pozycji byłego skazanego w grupie społecznej i zawodowej. Konieczne jest w ramach diagnozy psychopedagogicznej i obserwacji zachowań skazanych, poszukiwanie u nich korzystnych zasobów osobistych takich jak: wsparcie społeczne, poczucie własnej skuteczności i wartości, optymizm, poczucie kontroli, ekspresja emocji, doświadczenia w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach, konstruktywne sposoby radzenia sobie ze stresem, zdrowy tryb życia, racjonalne myślenie, duchowość-wiara, zaangażowanie, motywacja, orientacja prospołeczna, poczucie wartości życia, wola życia, mechanizmy obronne, jakość zaspokajania potrzeb psychospołecznych, zainteresowania, wiedza i doświadczenie zawodowe, status socjoekonomiczny. Te zasoby mają nieocenione znaczenie dla każdej jednostki w konfrontacji z otaczającą rzeczywistością i są wyznacznikiem jakości życia człowieka. Resocjalizacja ma więc na celu przygotowanie skazanych do ich odpowiedzialnego życia w społeczeństwie, wypracowania poprawnych form spędzania czasu wolnego, przeciwdziałania patologiom społecznym, kształtowanie u skazanych umiejętności pozwalających na pełnienie akceptowalnych ról społecznych oraz przeciwdziałanie poczuciu wykluczenia i potępienia przez społeczeństwo.
Stygmatyzowanie utrwala wzory dewiacyjnych zachowań, wzmacnia tożsamość dewiacyjną i utrudnia wyjście jednostki ze spirali zła. Dewiacja wtórna powodowana jest reakcją ze strony społeczeństwa, nie dotyczy jedynie byłych skazanych, ale także osób chorych opuszczających szpitale, niepełnosprawnych i wielu innych odbiegających od schematu społecznego. Polega ona na degradacji, antypatii, izolacji osoby przekraczającej normy. Społeczeństwo najbardziej akceptuje jednostki przeciętne, wszystkie natomiast te, które odbiegają od przeciętności, są najczęściej „hejtowane”.
A jeżeli komuś z Was przyszedłby do głowy pomysł pofolgowania sobie z nudów hejtem w internecie, niech wpierw zapozna się z najnowszym filmem z 2020 r.,
Film jest bardzo trafioną i udaną „szczepionką” na nienawiść.