Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2

ZESPÓŁ SAMYCH SUKCESÓW

PRZEMOC DOMOWA

Strona główna » Dla uczniów » Materiały do pracy w domu » Pedagog » PRZEMOC DOMOWA

wielkość tekstu: A | A | A

http://www.niebieskalinia.info/

 

CO  TO  JEST  PRZEMOC  DOMOWA  I  JAK  SIĘ  JEJ  PRZECIWSTAWIAĆ ?

 

            Przemoc domowa, to nadal temat drażliwy w naszym społeczeństwie.  Przymusowa kwarantanna domowa, na pewno przyczynia się do nasilania tego zjawiska. Choć obecne badania statystyczne pokazują, że znacznie zmniejszyła się liczba domowych interwencji policyjnych. To jednak z kolei można tłumaczyć faktem, że ofiary nie mają możliwości połączenia się telefonicznego lub mailowego z Policją i nie mogą opuścić domu, są po prostu skazane na przebywanie ze swym oprawcą.

Wyróżniamy kilka form przemocy w rodzinie, tj. przemoc fizyczna, psychiczna, ekonomiczna, seksualna.

            Przemoc w rodzinie, to wszelkie działania, które mają na celu wykorzystywanie przewagi sił i skierowanie ich przeciw bliskiej osobie. Przemoc powoduje zmiany psychiczne i fizyczne u ofiary oraz wpływa destrukcyjnie na całą rodzinę.

 

            Przyczynami przemocy mogą być:

- uzależnienia, np. od alkoholu, narkotyków, leków, dopalaczy, hazardu i inne;

- przemoc stosowana w dzieciństwie wobec oprawcy;

- choroby somatyczne i psychiczne;

- osobowość psychopatyczna.

 

            Przemoc psychiczna polega na agresywnym zachowaniu, które budzi poczucie zagrożenia. Może mieć charakter wyśmiewania, wyzywania, poniżania, gróźb, kontrolowania, narzucania własnego zdania, ograniczania kontaktów z innymi ludźmi. Przemoc nie zostawia śladów fizycznych lecz powoduje duże spustoszenie moralne i problemy emocjonalne. Ofiary przemocy cierpią na zaburzenia osobowości, depresje, nerwice, często izolują się od społeczeństwa.  

 

            Przemoc fizyczna, to wszelkie czynności skierowane przeciw ciału ofiary. Mogą mieć charakter bicia, duszenia, klapsów, wyrywania włosów, używania broni. Prowadzą do bólu i poważnych obrażeń fizycznych, które z kolei mogą prowadzić do kalectwa lub nawet śmierci.

            Przemoc seksualna, to wymuszanie pożycia seksualnego. Takie czynności mogą mieć postać zachowań ekshibicjonistycznych, uwodzenia.

      Przemoc ekonomiczna, to uzależnienie ekonomiczne ofiary względem sprawcy, zabieranie wynagrodzenia, zakaz wykonywania pracy zarobkowej, ścisła kontrola wydatków, niszczenie mienia, zmuszanie do zobowiązań finansowych.

 

          PRZEMOC  można zdefiniować jako wykorzystywanie swojej przewagi fizycznej, psychicznej, materialnej itp. do narzucania swojej woli, zdania, władzy innym osobom.

            Przemoc w rodzinie to bardzo niebezpieczne zjawisko. U osób na co dzień doświadczających przemocy zmieniają się: zachowanie, myślenie, postrzeganie rzeczywistości.

            Syndrom stresu pourazowego PTSD rozwija się u ludzi, którzy przeżyli bardzo silne i traumatyczne przeżycie. Osoby te często nie szukają pomocy i trudno do nich dotrzeć.

            Syndrom Sztokholmski, polega na tym, że osoba terroryzowana staje w obronie swojego dręczyciela.

 

POMOC  OFIARĄ  PRZEMOCY:

            Oprócz pomocy instytucjonalnej i specjalistycznej ważna jest także reakcja społeczeństwa. Przemoc psychiczna w rodzinie to problem natury prawnej, moralnej, psychologicznej i społecznej.

            Z punktu widzenia prawa, to przestępstwo ścigane z urzędu, co oznacza, że ofiara nie musi zgłaszać swojego problemu, a Policja zobowiązana jest do ścigania, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, przemocy.

            Z perspektywy społecznej zwraca uwagę, że niektóre postawy społeczne i obyczajowość sprzyjają różnym formom przemocy lub je usprawiedliwiają. Istnieje przekonanie, że do spraw rodzinnych nie wolno się mieszać albo że stosujemy takie metody wychowawcze.

            Moralny punkt widzenia ujmuje przemoc jako krzywdzenie słabszego, co jest złem moralnym. Moralna ocena przemocy ma powstrzymać sprawcę przed destrukcyjnymi czynami i motywować środowisko do pomagania ofiarom.

            Na sprawcę przemocy patrzymy jako społeczeństwo z wielu perspektyw. Inaczej podejdzie do przemocy prawnik, inaczej psycholog, nauczyciel, polityk, czy ksiądz. Rodzi się więc pytanie czy sprawców przemocy „karać” czy „leczyć”. Na pewno nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, niezbędna będzie tu współpraca różnych środowisk i specjalistów. Sprawców należy karać, ale także leczyć, jeżeli wyrażają taką chęć i pragną zmienić swoje dotychczasowe życie.

 

            W ostatnich latach dużo się zmieniło na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie: powstały organizacje pozarządowe, prowadzone są szkolenia dla specjalistów różnych dziedzin odnośnie przemocy, prowadzone są kampanie informacyjne. Odpowiednie działania powinny być także podejmowane na szczeblu lokalnym, samorządowym.

czytano: 641 razy

autor: zss-zawiercie.pl

data dodania: 2020-05-06 12:07:37

Adres

Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Zawierciu
42-400 Zawiercie
ul. Rataja 29a

KONTAKT

Mail szkoła:
sekretariat@zss-zawiercie.pl
Tel. szkoła: 32 67 215 17

Mail Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna Nr 2: sekretariatppp2@zss-zawiercie.pl
Tel. Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna Nr 2: 32 494 15 00

KONTAKT

ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH

I PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ NR 2

IM. MARII GRZEGORZEWSKIEJ W ZAWIERCIU

Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2

osób online: 4

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu

SYSTEM ALP VISUAL PLUS |

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy