Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2

ZESPÓŁ SAMYCH SUKCESÓW

ZASADY ZDROWEGO ODŻYWIANIA SIĘ

Strona główna » Dla uczniów » Materiały do pracy w domu » Pedagog » ZASADY ZDROWEGO ODŻYWIANIA SIĘ

wielkość tekstu: A | A | A

ZASADY  ZDROWEGO  ODŻYWIANIA  SIĘ

 

            Dziedzina wiedzy dotycząca żywności i żywienia oraz wpływie ich na zdrowie człowieka jest ogromna i podlega nieustannym zmianom i ewolucji. Dlatego również PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ co pewien czas podlega modyfikacją. Aktualna PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA jest odpowiedzią na zalecenia ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA i zawiera w sobie ideę „Mniej cukru, soli i tłuszczu, więcej błonnika”.

            Ostatnie badania wykazują bez wątpienia, że spożywanie warzyw i owoców powinno być podstawą naszego odżywiania się. Dostarczają nam one bezcennych składników mineralnych, witamin, polifenoli i w istotny sposób zmniejszają zachorowalność na choroby układu krążenia, cukrzycę oraz nowotwory, wydłużają także życie człowieka. Dlatego też warzywa i owoce znalazły się u podstaw PIRAMIDY ZDROWEGO ŻYWIENIA.

            Następną zmianą jest umieszczenie w PIRAMIDZIE ziół, które nie tylko poprawiają smak potraw ale dostarczają nam wielu prozdrowotnych składników i pomagają w redukcji spożycia soli. Można bowiem zastąpić niektórymi z nich sól kuchenną, która spożywana                     w nadmiarze może przyczynić się do zawałów serca oraz udarów.

            Poza żywieniem dla naszego zdrowia ważna jest codzienna aktywność fizyczna, co najmniej 30-45 min. dziennie. Łączenie aktywności fizycznej ze zbilansowanym żywieniem pozwala zapobiegać rozwojowi niebezpiecznej dla naszego zdrowia zarówno nadwagi, jak                   i otyłości.

            Pamiętamy, że osoby z rozpoznanymi chorobami wymagają indywidualnych zaleceń żywieniowych oraz zaleceń dotyczących aktywności fizycznej.  

https://ncez.pl/upload/piramida-i-zasady-zdrowego-zywienia-i-stylu-zycia-dzieci-i-mldziezy960.pdf

 

                Zasady zdrowego odżywiania się związane z PIRAMIDĄ ZDROWEGO ŻYWIENIA I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ:

  1. Spożywaj regularnie posiłki, co 3-4 godz., od 4-5 posiłków.
  2. Warzywa i owoce spożywaj jak najczęściej, mają stanowić połowę tego co jesz.
  3. Spożywaj produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
  4. Codziennie spożywaj produkty mleczne.
  5. Ograniczaj spożycie mięsa, zwłaszcza czerwonego, jedz dużo ryb, jaj i nasion roślin strączkowych.
  6. Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych, zastępuj je olejami roślinnymi.
  7. Unikaj spożywania cukru i słodyczy.
  8. Nie dosalaj potraw i kupuj produkty z jej niską zawartością.
  9. Pamiętaj o codziennym  piciu wody, co najmniej 1,5 litra dziennie.
  10. Nie spożywaj alkoholu.

 

OGRANICZ  JEDZENIE  EMOCJONALNE  PODCZAS  PANDEMII

 

            Sytuacja związana z rozwojem pandemii COVID-19 w Polsce i na świecie, to dla wielu z nas ogromne obciążenie emocjonalne oraz psychiczne. Specjaliści z Centrum Prewencji                   i Kontroli Chorób na swojej stronie internetowej potwierdzają, że obecna sytuacja istotnie wpływa na zwiększenie poczucia stresu i lęku u ludzi. Nie ma wątpliwości, że przekłada się to także na nasz wybór związany z odżywianiem.

            W sytuacji obniżenia nastroju, samotności, smutku, stresu jedzenie może pełnić u nas rolę „pocieszyciela” emocjonalnego. Są wśród nas osoby, które pod wpływem negatywnych emocji jedzą więcej, są też takie, u których zmniejsza się chęć na jedzenie. Jemy, aby zredukować nieprzyjemne uczucia i doznania. Jemy zdecydowanie więcej kiedy nudzimy się. Najczęściej są to produkty o wysokiej zawartości cukru, takie jak: cukierki, ciastka, czekolady.

            W sytuacji przeżywania negatywnych emocji najczęściej wybieramy przekąski. Są to zarówno przekąski słodkie jak i słone. Mniej spożywamy natomiast owoców, warzyw, ryb, mięsa, serów i pieczywa.

            Jeżeli w odpowiedzi na pandemię COVID-19 odczuwasz stres, lęk, borykasz się                     z trudnymi emocjami i próbujesz sobie radzić przy pomocy jedzenia, weź pod uwagę poniższe wskazówki:

  1. Każdego dnia zastanów się jakie emocje przeżywasz, nazwij je, to nie zawsze będą emocje negatywne.
  2. Musisz zaakceptować fakt, że poza jedzeniem, które zaspakaja głód fizyczny, istnieje także zajadanie pod wpływem emocji. Im będziesz więcej rozumieć swoje emocje, tym szybciej zobaczysz jak wpływają one na wybory żywieniowe i tym szybciej rozpoczniesz proces zmian.
  3. Jeśli bardzo stresujesz się nowymi informacjami dotyczącymi pandemii, ogranicz sobie dostęp do nich. Jeśli niepokoisz się przyszłością, postaraj się skupić na rozwiązaniach, co możesz zrobić, aby minimalizować skutki obecnej sytuacji.
  4. Dbaj o zrównoważoną dietę i odpoczynek psychiczny, zafunduj sobie odpowiednią ilość snu. Wypoczęty i dobrze odżywiony organizm jest silniejszy.
  5. Unikaj wszelkich używek.
  6. Opracuj sobie system zamienników. Jeżeli myślisz o jedzeniu pod wpływem emocji, zacznij robić coś co sprawia najwięcej przyjemności, co potrafi wyciszyć emocje.
  7. Zadbaj o swoje kontakty społeczne. Porozmawiaj z rodziną, przyjaciółmi, kolegami przez telefon lub za pomocą komunikatorów. Staraj się nie rozmawiać wyłącznie na tematy pandemii i wirusów.
  8. Nie poddawaj się zniechęceniu. Jeżeli okaże się, że podjadasz, nie rób sobie wyrzutów. Być może był to bardzo trudny moment i nie mogłeś zapanować nad jedzeniem. Zacznij pracę kolejnego dnia. Daj sobie szansę na uporanie się z tym tematem.
  9.  Skorzystaj z pomocy specjalisty. Jeżeli trudne emocje i nadmierny stres wypełniają większość czasu w życiu i czujesz, że nie jesteś w stanie nic z tym zrobić, udaj się do specjalisty.

Pamiętaj, że z jedzeniem emocjonalnym można sobie poradzić, jeśli rozpozna się swoje emocje, nazwie je i zaakceptuje ich obecność. A następne zaprojektuje działania, które pomogą uporać się z tym problemem. 

 

czytano: 729 razy

autor: zss-zawiercie.pl

data dodania: 2020-10-26 19:33:24

Adres

Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Zawierciu
42-400 Zawiercie
ul. Rataja 29a

KONTAKT

Mail szkoła:
sekretariat@zss-zawiercie.pl
Tel. szkoła: 32 67 215 17

Mail Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna Nr 2: sekretariatppp2@zss-zawiercie.pl
Tel. Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna Nr 2: 32 494 15 00

KONTAKT

ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH

I PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ NR 2

IM. MARII GRZEGORZEWSKIEJ W ZAWIERCIU

Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2

osób online: 2

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu

SYSTEM ALP VISUAL PLUS |

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy