Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2

ZESPÓŁ SAMYCH SUKCESÓW

Jakiej MIŁOŚCI poszukujemy?

Strona główna » Dla uczniów » Materiały do pracy w domu » Pedagog » Jakiej MIŁOŚCI poszukujemy?

wielkość tekstu: A | A | A

Jakiej MIŁOŚCI poszukujemy?

 

Możemy zaobserwować znaczący wpływ bajek i baśni oraz filmów romantycznych na obraz miłości. „Kopciuszek”, „Śpiąca królewna”, „Piękna i bestia” to tylko niektóre z nich od dzieciństwa nam towarzyszące. Jesteśmy od najmłodszych lat karmieni wizerunkiem miłości idealnej, miłości bajkowej. Piękna dziewczyna zakochuje się ze wzajemnością w przystojnym królewiczu, a potem biorą ślub i żyją długo i szczęśliwie. Schemat jest prosty, w bajkach i filmach romantycznych występują dwa charaktery, dobry i zły. Dobro i piękno zawsze zwyciężają. Ale w prawdziwym życiu takie idealne schematy nie istnieją. Nie zawsze dobro i cnota, miłość są nagradzane a historie nie kończą się happy endem. Życie codzienne ma wiele barw i różnych odcieni bieli i czerni. Zapominamy o tym i ślepo wierzymy, że gdzież na drugim końcu świata czeka na nas nasza druga doskonała połówka, która w pewnym momencie pojawi się w naszym życiu.

Przecież w końcu każdy człowiek zasługuję na wielką i idealną miłość!

Dawno, dawno, temu... tak to było istotnie bardzo dawno temu, mężczyzna zdobywał i starał się o względy kobiety. Kobieta natomiast w tym uwodzeniu pełniła najczęściej rolę bierną, oczekującą na przystojnego królewicza z bajki. Ale przyszły inne czasy, kobiety wywalczyły równouprawnienie, swobodę i samostanowienie o sobie. Nie mogą więc teraz oczekiwać, że staranie się mężczyzn o ich „rękę”, będzie nadal wyglądało tak romantycznie i fantastycznie jak w bajkach. Kobieta dziś także może sama przejąć inicjatywę w uwodzeniu mężczyzn, przecież walczyła o równouprawnienie.

Idealna miłość nie istnieje, oczywiście poza światem kina i baśni. Prawdziwa miłość zawsze wymagała i nadal wymaga od człowieka wielu wyrzeczeń, kompromisów, starań, bezinteresownego dawania i przyjmowania osoby kochanej taką jaka jest. Prawdziwa miłość ma uskrzydlać człowieka, ma go uszczęśliwiać. Choć na pewno przyjdą chwile trudne, bardzo bolesne w tej miłości, to jednak prawdziwe uczucie przetrwa je.

 

https://www.youtube.com/watch?v=lpPPsTouK58

Fragment filmu „7 uczuć”, w reż. Marka Kotańskiego, z 2018 r. /uczucia w naszym życiu, definicja miłości/.

 

W filmach i bajkach mamy pokazaną jedynie pierwszą fazę uczucia łączącą partnerów. Cechuje ją wielka namiętność, fascynacja, idealizowanie partnera. Po fazie zakochania, przychodzi następna, ta w kinach i na kartach bajek już nie występuje, a mianowicie faza przejścia w związek. Okres szalonego, namiętnego zakochania mija, przychodzi proza życia codziennego, ze swoimi wzlotami ale i bolesnymi upadkami. Następna faza to rozczarowanie. To odkrycie w partnerze zwykłego człowieka, jego rozlicznych wad i niezbyt przyjemnych przyzwyczajeń czy upodobań. Jeżeli związek przetrwa ten okres następuje faza budowania trwałego i długoletniego związku. A następnie faza nazywana „siła dwojga zmienia świat”. Pięknie, prawda... To znaczy, że miłość do późnych lat dojrzałości wiekowej jest możliwa. Ale wymaga uwagi! Musimy zaakceptować się wzajemnie ze swoimi zaletami i wadami, musimy wspólnie walczyć z życiowymi przeszkodami, wspierać się i sobie pomagać, budować atmosferę bezpieczeństwa, wzajemnie się „uskrzydlać” i dawać sobie możliwości ciągłego rozwoju osobowościowego.

https://www.youtube.com/watch?v=iAc6Qr_sAXw

 

Pamiętajmy, że każdą roślinę należy podlewać, MIŁOŚĆ także!

Obraz „Czerwone tango” – Renata Brzozowska

 

Miłość niepielęgnowana traci swe kolory czerwieni, blakną one i ulatuje z nich świeżość. Jak z tej ususzonej czerwonej róży, przed laty włożonej między karty starej książki, która niegdyś dawno temu coś symbolizowała, coś wielkiego i namiętnego...

Do tej pory toczyliśmy rozważania na temat miłości skierowanej do istot żyjących. Ale należy także zastanowić się nad nowym zjawiskiem miłości, miłości do czegoś nieożywionego, o której opowiada film pt.: „Ona” w reż. Spike'a Jouze, z 2013 r.

Co się stanie kiedy świat rzeczywisty zastąpi nam wirtualna rzeczywistość? Czy maszyny mogą zastąpić prawdziwą relację międzyludzką, stworzyć z człowiekiem prawdziwy związek? Czy związek z systemem operacyjnym posiadającym intuicyjny podmiot w sobie, może dać człowiekowi to samo ciepło i cielesną obecność, jak bycie z drugim człowiekiem? Główny bohater zakochuje się właśnie w programie operacyjnym o nazwie Samantha. Obserwujemy lęk, zgodę na powierzchowność, ucieczkę w odosobnienie, unikanie prawdziwych uczuć. Czy to jeszcze fantastyka czy może już realna przyszłość... Warto się zastanowić.

https://hbogo.pl/filmy/ona

czytano: 701 razy

autor: zss-zawiercie.pl

data dodania: 2020-05-23 21:01:19

Adres

Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Zawierciu
42-400 Zawiercie
ul. Rataja 29a

KONTAKT

Mail szkoła:
sekretariat@zss-zawiercie.pl
Tel. szkoła: 32 67 215 17

Mail Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna Nr 2: sekretariatppp2@zss-zawiercie.pl
Tel. Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna Nr 2: 32 494 15 00

KONTAKT

ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH

I PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ NR 2

IM. MARII GRZEGORZEWSKIEJ W ZAWIERCIU

Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2

osób online: 3

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu

SYSTEM ALP VISUAL PLUS |

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy